Our mission is to ensure the generation of accurate and precise findings.

GET UPDATE

Please enter subscribe form shortcode

Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur

Psikiyatrist

KİMDİR?

Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlamış ve 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık öğrenciliğine başlamıştır. 1985 yılında Avrupa Konseyi bursu kazanarak İngiltere’de “Toplum (Community) Psikiyatrisi” ve “Ruh sağlığı hizmetlerinin yapılandırılmasında değişik modeller” konularında çalışmıştır.

1986-88 yılları arasında British Council bursiyeri olarak gittiği Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde (Kings College) “davranış tedavileri”, “cinsel işlev bozuklukları-seks terapileri”, “evlilik terapileri” ve “kaygı bozuklukları” alanlarında eğitim almıştır.

1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını almıştır. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif(Bilişsel) ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları” ve “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini yapmıştır. Halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır. Türkiye Psikiyatri Derneği “Aile ve Çift Terapileri” ve “Bilişsel Davranış Terapileri Çalışma Birimi”’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Ruh sağlığı alanında “kanıta dayalı terapiler” arasında saygınlığı en üst düzeyde olan kognitif ve davranış tedavilerinin ülkemiz içinde tanıtımı ve kuruculuğunu yapmış ve halen hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tedavilerin etkin bir biçimde kullanılması doğrultusunda eğitimler vermektedir.

2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Dr. Sungur İngiliz Psikoterapiler Birliği ve İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği tarafından “kognitif-davranışçı terapist” olarak akredite edilmiştir. Amerikan Kognitif Terapi Akademisi (Beck Akademisi) kurucu üyelerinden olup, aynı akademinin diplomatı ve sertifiye edilmiş eğitici ve süpervizörlerinden biridir. 2017 yılında Merkezi ABD’de olan “Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği” (IACP)nin Amerikan kökenli olmayan ilk başkanı olmuştur. 2018 yılında “Avrupa Seksoloji Federasyonu” bir sonraki dönem başkanı seçilmiştir. Bugüne kadar toplam 7 uluslararası ve birçok uluslararası katılımlı ulusal kongrenin başkanlığını üstlenmiştir.

Yurtdışında çeşitli ülkelerde yürüttüğü eğitim etkinlikleri yanı sıra birçok uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde editörlük, danışma ve yayın kurulu üyeliği görevleri yapmaktadır. Yurtiçinde birçok bilimsel derginin danışma kurulu üyesidir. Yurtiçi ve yurtdışındaki bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’den fazla makalesi ve çeşitli kitap ve kitap bölümleri yanı sıra editörlükleri mevcuttur. “Sen, Ben ve Aramızdaki Her şey – Aşk, Evlilik, Sadakatsizlik: Şeytan üçgeni” isimli çok sayıda okunan kitabın yazarıdır. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce kongrede konuşmacı olarak yer almış; çeşitli çalışma grupları yürütmüştür. Gerek yurtiçi gerek yurtdışında ruh sağlığı profesyonellerine Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri eğitim standartlarıyla uyumlu “Bilişsel Davranışçı Terapiler”, “Çift Terapileri”, “Cinsel Tedaviler”, “Kaygı Bozuklukları” gibi konularda eğitimler vermektedir. Birçok ulusal ve uluslararası meslek ödülü yanı sıra Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle kendisine bir “gold medal ödülü” verilmiştir. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

KİTAPLAR

Sungur MZ, (2012) Evlilik okulu Rehberlik Programı, Beşiktaş Belediyesi Yayını
Sungur MZ, Herbert C (2011) Travmayı ve Deprem Travması sonrası Ortaya Çıkan Psikolojik Tepkileri Anlamak, Rekmay Yayıncılık, İstanbul
Sungur MZ (2009) Sen, Ben ve Aramızdaki Her şey, GOA Basım Yayın ve Tanıtım Hizmetleri, İstanbul
Şizofrenide Bireysel Bilişsel ve Davranışçı Terapi Yöntemleri (Mehmet Sungur, Tamer Aker), PAREM Yayınları, 2001.
Ergenlik döneminde değişim: Öğretmen yardımcı kitabı, 2000, Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı. Prof Dr Ferhunde Öktem, Prof Dr Oktay Kadayıfçı, Prof Dr Ufuk Beyazova, Doç Dr İbrahin Cılga, Doç Dr Mehmet Z Sungur, Doç Dr Hakan Şatıroğlu, Doç Dr Figen Çok, Doç Dr Vildan Sümbüloğlu ve ark.
Ergenlik döneminde değişim: öğrenci kitabı, 2000, Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı. Prof Dr Ferhunde Öktem, Prof Dr Oktay Kadayıfçı, Prof Dr Ufuk Beyazova, Doç Dr İbrahin Cılga, Doç Dr Mehmet Z Sungur, Doç Dr Hakan Şatıroğlu, Doç Dr Figen Çok, Doç Dr Vildan Sümbüloğlu ve ark.
EREKTİL DİSFONKSİYON EĞİTİM REHBERİ Hazırlayanlar : Prof. Dr. Halim Hattat, Prof. Dr. Ali Ergen, Prof. Dr. Kadri Anafarta, Prof. Dr. Engin Eker, Prof. Dr. Temel Yılmaz, Doç. Dr. Mehmet Sungur, Doç. Dr. Adil Esen, Doç. Dr. Emre Akkuş, Doç. Dr. Ateş Kadıoğlu, Doç. Dr. Şaban Doran